Szatmári viselet

 

A Tisza felső nagy kanyarulata feletti szakaszának mellékét Felső-Tisza-vidéknek tekintjük. E vidék magyarországi részén Szabolcs-Szatmár megye területét értjük, és annak is azt a részét, amely Szatmár és Bereg vidékeit foglalja magába.

A Felső-Tisza-vidék több kisebb tájegységre tagolódik, melyek azonban nem különíthetők el mereven. A szatmári rész Tisza és Szamos menti területeit Tisza-, illetve Szamoshátnak, a közöttük fekvő területet pedig Erdőhátnak nevezzük. A Szamoshát délnyugati oldalát a hajdani Ecsedi-láp területe, a Rétoldal határolja. A Tisza jobb partján a beregi részen fekszik a beregi Tiszahát, míg a folyó másik oldalán már a Nyírség kezdődik.

A területen jellegzetes népviselet nem alakult ki. A férfiak eleinte fehér, vászonból készült bőgatyát és inget hordtak, majd a későbbiekben elterjedt a posztó csizmanadrág viselete. A csizmanadrághoz a csizmát (ünnepeken), vagy a bocskort (hétköznapokon) nyáron is hordták. Ehhez posztó kiskabátot (lajbi vagy ujjas) hordtak, valamint a fejen nyáron kalap, télen kucsma volt a férfiak öltözéke. A férfi öltözetben a fekete matolcsi guba nagy jelentőségre tett szert a területen, míg a nők kisbundát hordtak. A nők ruházatánál az ingváll és a pendely szintén vászon volt. Emellett igen elterjedt a kékfestő anyagok használata a férfi és a női viseletben is. A férfiak surcnak megvarrva, míg a nők szoknyának, pruszlinak elkészítve viselték. A parasztviseletben a gyári szövésű anyagokra csak a XVIII: és XIX. század fordulóján tértek át.

Szerző: Sólyom Ildikó

 


 
  
 
A képek forrásai: